Mi sül ki abból, hogy sok évtizeddel a második világháború után az egykori angol kémnő, a volt náci Németország egy táncosnője és egy magyar holokauszttúlélő találkoznak? Révész Bálint Nagyi projekt című filmje rendhagyó dokumentumfilm, amely legközelebb a Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon látható december 1-én és 2-án.
A dokumentumfilmezés legnagyobb, kőbe vésettnek hitt szabályát írják felül azzal, hogy az objektivitást teljes mértékben mellőzik. A távolság a szereplők és a rendező között megszűnik. Mi az, amit jobban meg tudnak mutatni a nézőnek azáltal, hogy nem hagyományos dokumentumfilmet csináltak?
Révész Bálint: A mi esetünkben csak úgy tudtunk ilyen személyes történetet elmondani, ha mi is bevállaljuk, hogy a saját pszichénk sötétebb oldalait is felfedjük, ahogyan azt a nagyijaink is tették. Máskülönben még ennél is öncélúbb lett volna a végeredmény, hiszen akkor csupán ők nyilatkoztak volna, és mi tulajdonképpen csak meglovagolnánk az ő élettörténeteiket anélkül, hogy mi is beáldoznánk magunkból valamit. Úgy próbáltunk fogalmazni, hogy hűek maradjunk a saját világunkhoz, és a tradicionálisabb dokufilmes eszközök nem igazán működtek. Kísérletezgettünk, hogyan fogalmazzuk meg magunkat.
Hogyan módosítja (vagy módosítja-e) a történelem bizonyos eseményeiről való tudásunkat az, amit és ahogyan a filmben a nagymamák elmondanak?
R. B.: Ami szerintem a legfontosabb a három nagyi történetéből, hogy a nemzeti narratívák valahol gátolják a feldolgozást. A történelmünkről való gondolkodásunk sokszor túlságosan adott és túl ritka, hogy megkérdőjelezzük az egyes elemeit. Fontos üzenete a filmnek, hogy a második világháborúba belerokkant a kontinens, ami univerzális jelenség, tehát ez a trauma inkább össze kéne, hogy kösse az embereket ahelyett, hogy távolságot teremt.
Kifejezetten meglepő sztori hangzott-e el ön számára?
R. B.: Az angol nagyi esetében például pont ott voltunk, amikor kibukott belőle, hogy közvetetten, de sok olasz civil haláláért felelős.
A teljes interjú itt olvasható.
Személyesen is találkozhat az alkotókkal:
Zsidó és Izraeli Filmfesztivál
“Kérdezd, amíg lehet!” – mondja a Nagyi projekt cjmű film mottója. Hogyan és mit érdemes és szabad kérdezni a nagyszüleinktől, akik áldozatai vagy felelősei – esetleg mindkettő – voltak a 20. századnak? Beszélget: Révész Bálint, a film rendezője, Czingel Szilvia a Centropa Alapítvány munkatársa és Szabó Eszter Ágnes képzőművész.
A vetítések időpontjai itt láthatók:
Zsidó és Izraeli Filmfesztivál
Nagyi, mit csináltál az elmúlt 70 évben? Angol nyelven, magyar felirattal | magyar-angol dokumentumfilm | 89 perc, 2017 Rendező: Révész Bálint A film három fiatalember felnőtté válásának és nagymamáik múltjának története – egy tényleges és egy szimbolikus utazás formájában.
Korábbi cikkünk a Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválról:
Minden eddiginél több programmal érkezik a 7. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál – Kibic Magazin
November utolsó, december első napjaiban a Művész és a Puskin mozikban több mint húsz filmre és számos kísérőprogramra, beszélgetésre ülhetnek be az érdeklődők. A fesztiválon az elmúlt évek legjobb, a zsidó kultúrát, életmódot, emlékezetet bemutató filmjei lesznek láthatók.
-
Egy német sors – Dokumentumfilm Goebbels egykori titkárnőjéről 2017-05-23 10:08
-
Díszpolgári címet adományozna Bálint gazdának Cserdi polgármestere 2019-02-18 08:10
-
Lashon Hara – Rosh Hasana 2015-08-27 11:30
-
Ilyen volt az első Kibic Óra a Klubrádióban 2018-01-31 11:24
-
Rasszista izraeli szurkolókról készült dokumentumfilm nyerte meg a legrangosabb tévés díjat 2018-10-04 15:34
-
Oscar gála zsidó szemmel 2014-03-03 23:00
-
Ha tetszett a cikkünk, támogass minket! Ezzel hozzájárulhatsz ahhoz, hogy zsidó közösségi portálként minél több és színesebb anyagot közölhessünk a Kibicen. Minden adományt szívesen veszünk! Bankszámlaszám: CIB 10701324-67817975-51100005
Egyszeri támogatás: Havi támogatás: