Események betöltése

Gyilkos előítélet (Any Mother’s Son) – Emberi jogi filmklub a Bálint Házban

  • Ez az esemény elmúlt.
   
A Gyilkos előítélet (Any Mother’s Son, magyarul beszélő, amerikai, 90 perc, 1997, Rendező: David Burton Morris, Szereplők: Bonnie Bedelia, Mimi Kuzy) c. dráma vetítése után Bárdos Csaba filmtörténész, filmesztéta értékeli és elemezi a látottakat.
■ A FILMRŐL ■
Dorothy Hajdys (Bonnie Bedelia) megdöbbenve értesül 23 éves fia haláláról, aki hivatásos tisztként a tengerészgyalogságnál szolgált. Allent katonatársai verték halálra, miután kiderült, hogy homoszexuális. A katonaság titkos kihallgatások révén próbálja elkerülni a nyilvánosságot, és úgy tűnik, a két elkövető megússza a bűntényt. Dorothy egy újságírónőtől, Peggy Evanstól (Mimi Kuzy) értesül arról, hogy a katonaság mindvégig félrevezette. Saját előítéletein felülkerekedve a médiához fordul segítségért, és hamarosan már a Pentagonban is fogadják.
■ A FILMKLUBRÓL ■

A 2015-ban a Bálint Házban indult Emberi jogi filmklub jellemzően olyan filmeket tűz műsorára és megbeszélésre, amelyek érintik identitásunkat, társadalmi és szociális érzékenységünket, büszkeségünket, a migrációt, és néhány filmben feldolgozzuk a zsidó történelmi örökségünket és az azzal kapcsolatos társadalmi előítéleteket, problémákat.

Rajtunk múlik, milyen választ adunk ezekre a kihívásokra. De egy biztos. A jó megoldások lehetőségéhez a másik megismerésén keresztül vezet az út.
Az egyes filmek vetítése után Bárdos Csaba filmtörténész, filmesztéta szakértő moderálásával és az adott film témájához értő szakértő segítségével értékeljük és elemezzük a látottakat.

■ Jegy ■ 

Belépő: 1000 Ft, Diákigazolvánnyal ingyenes.
Sajtójegyért kérjük, hogy regisztrálj a sajto@balinthaz.hu email címen.
■ MOTTÓ ■
A jó megoldások lehetőségéhez a másik megismerésén keresztül vezet az út.
Alapvető értéknek tekintjük a szabadságjogokat, a hátrányos helyzetben lévők és a jövő nemzedékek védelmét, a szolidaritást, valamint a nyitottságot a különböző világnézetű emberek és csoportok között.
A sorozat célja az, hogy néhány filmen bemutassuk, hogy hogyan dokumentálja a film a történelmi, társadalmi, politikai, művészeti és közösségi eseményeket és történéseket.
Mire is szolgál a dokumentumfilm?
Van-e funkciója a tájékoztatásban, az eligazításban és az információk átadásában?
Tud-e manipulálni, véleményt torzítani vagy a társadalmi hangulatot, véleményt befolyásolni a dokumentumfilm?
A valótlan állításoknak van-e következménye?
Mik a dokumentumfilm elkészítésének etikai elvárásai? Vannak-e ilyen elvárások?
A tanév filmjei és előadásai erre szolgálnak. Kevéssé- vagy félreismert közösségeket, hagyományokat, politikai helyzeteket, együttélési konfliktusokat mutatnak be, s a művészet eszközeivel önmagunkkal szembesítenek. Alkalmat adnak rá, hogy mindenki feltehesse a kérdést: vajon én hogyan döntenék, miként viselkednék ebben vagy abban a helyzetben? A filmek, a problémák értelmezésében meghívott előadóink segítenek, az adott tárgykör hazai szakértői. A vetítések után módunk lesz véleményünket, érzéseinket, tapasztalatainkat megosztani, azokkal a meghívott vendégekkel, akikkel a közös filmnézés élményében is osztoztunk.
A programot összeállította és a sorozatot szerkeszti: Nagy Erzsébet közgazdász, teológus – nerzs@t-online.hu

■ TOVÁBBI VETÍTÉSEK ■

Az osztály (Klass)

2019. június 17. hétfő 17:30
szinkronizált észt filmdráma, 98 perc, 2007, Rendező: Ilmar Raag Szereplők: Vallo Kirs, Pärt Uusberg
Helyszín

Bálint Ház (1065, Révay utca 16.)

Szervező

A filmklub főtámogatója a Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítvány (MAZS), amely 1991-ben jött létre, az The American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) magyarországi szervezeteként . A kiemelten közhasznú szervezet célja, hogy hozzájáruljon a zsidó identitás kialakításához és megtartásához.
A MAZS Alapítvány hazánk legnagyobb zsidó humanitárius szervezete. Küldetése 26 éve változatlan: jóléti és szociális programok keretében segítséget nyújt elsősorban idős holokauszt-túlélőknek és rászoruló gyermekes családoknak. Ezenfelül közösségépítő és önkéntes programjaival erősíti a zsidó identitást és összetartozást. Az elesettek iránti felelősségvállalást évről évre nagyobb energiákkal, ám kifinomultabb eszköztárral valósítja meg, amely a támogatottak testi és lelki egészségét egyaránt szem előtt tartja.
A JDC/Joint „újkori” története Magyarországon, 38 év illegalitás után 1991-ben indult újra, ekkor hozta létre a nemzetközi szervezet a ma is működő MAZS Alapítványt. Elsőként az idős túlélők megsegítésére megalakult a Holokauszt Túlélők Programja. Kezdetben a legfontosabb feladat a segélyek folyósítása volt, de fokozatosan előtérbe került a rászorulóknak nyújtott szolgáltatáscsomagok kidolgozása, bevezetése és rendszerbe foglalása, valamint a kapcsolatépítés és a közösségi élet felélesztése is.

Az alapítvány jelenleg három fő területen – Szociális támogatás, Közösségépítő programok és Általános humanitárius programok – 9 programot működtet: Bálint Ház Holokauszt Túlélők Programja ,Intergenerációs Program Jaffe Zsidó Családsegítő Judafest Utcafesztivál és Zsidó Filmfesztivál (ZSIFI) Narancsliget Adományközpont és Női Egészségmegőrző Program .

 

Belépő: 1000 Ft,

   

Tikkun Olam – Felelősség: Gyilkos előítélet (Any Mother’s Son) | Bálint Ház

Közösségi térként találkozásokat kínálunk generációk, zsidóságok, perspektívák között, találkozásokat önmagunkkal, zsidóságunkkal, közösségünkkel, és a társadalommal.

  • Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.

    Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

    Támogatom»