Rekordszámú szervátültetést hajtottak végre tavaly Izraelben

656 ember nyert új életet a beültetett szerveknek köszönhetően.

Az Izraeli Országos Szervátültetési Központ összefoglalója szerint tavaly rekordévet zártak, miközben megemelkedett a transzplantációra várók, és a várakozás közben elhunyt betegek száma is.

Az elmúlt évben a májátültetések száma a 2021-es nyolcvanhétről kilencvenkettőre, a tüdőátültetések száma ötvenötről hatvanegyre emelkedett, a tavalyelőtti huszonnégy helyett harminckét izraeli kapott új szívet, és hétszázötvenkilencen nyerték vissza szemük világát szaruhártya-átültetés révén.

A családtagok élődonoros veseátültetéseinek száma ötvennyolcról százharmincháromra nőtt, miközben a rokoni kapcsolat nélküli, altruista adományok száma a 2021-es kétszáznegyvenkettőről tavaly száznyolcvanhatra csökkent. A 2022-es hét élődonoros májlebeny-transzplantációból hatot családtagtól, egyet pedig ismeretlen donortól kaptak a betegek.

Negyvenhét alkalommal keresztadományozással jutottak új szervhez, vagyis másik család arra alkalmas tagja adományozott szervet, s cserébe egy rokon felajánlotta szervét egy másik családnak. Első alkalommal egy osztrák család is részt vett ilyen keresztadományozásban.

A rászorulók vagy balesetben elhunytak családtagjainak hozzájárulásával, vagy élő donorok adományának köszönhetően jutottak a beültetésre került szervekhez. Izraelben a lakosság egy része vallási okokból nem engedélyezi, hogy halála esetén szerveit felhasználhassák, és ezért különösen fontos az élődonoros adományozás.

Hogyan segítheti a judaizmus a szervadományozást? – Kibic Magazin

A zsidó vallási törvények szerint a szervadományozás tilos, a halottakat ugyanis teljes egészükben kell eltemetni. Ezzel az érveléssel azonban nem mindenki ért egyet, és a halál meghatározásának alternatív magyarázatával élteteket mentenek meg. A szervadományozás a zsidó vallási törvények szerint igencsak problémás, sok ortodox rabbi szerint ugyanis szerveket egy halottól elvenni egyenlő a gyilkossággal.

  • Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.

    Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

    Támogatom»

Facebook
Twitter
Tumblr
Email
WhatsApp