Löw Immánuel és József Attila neve is szerepel azokban a dokumentumokban, amelyeket a Bécsben élő Tardos Veronika szobrászművész bocsátott a hitközség archívumának rendelkezésére.
Tardos Veronika szobrászművész öt vendégkönyvet és további várostörténeti naplókat bocsátott a Szegedi Zsidó Hitközség Archívuma munkatársainak rendelkezésére. A Délmagyar tudósítása szerint a dokumentumokat nagyapja testvére, Tardos-Taussig Ármin készítette.
Frauhammer Krisztina, az archívum munkatársa a lapnak elmondta, Tardos-Taussig Ármin az 1900-as évek első évtizedeiben Szeged kulturális életének motorja volt.
„Fontos figurája volt a holokauszt előtti időszak szegedi művészéletének. Sok emlékmű van a városban, amelyet ő készített, aktív volt a hitközségben is”
– mondta Frauhammer Krisztina.
Tardos-Taussig Ármin mindent dokumentált, lakásában nagy szalonélet zajlott, ahol vendégkönyveket tartott, amelyekbe bejegyzéseket írtak a látogatói, a korszak meghatározó művészei, irodalmárai, értelmiségijei. Sokáig nem találták ezeket a naplókat, de hosszas levelezés után sikerült az archívum munkatársainak eljutniuk Tardos Veronikához.
„Ezeknek az albumoknak a helytörténeti értéke felbecsülhetetlen. Messze több ez az anyag, mint amire számítottunk”
– közölte a Délmagyarral Frauhammer Krisztina.
Az archívum október 16-án nyit kiállítást Tardos-Taussig Árminról a szegedi zsidó családokat bemutató tárlatsorozatuk következő állomásaként, ahol a pénteken érkezett kincsek egy része is megtekinthetővé válik a nagyközönség számára.
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!