Borisz Romancsenko több koncentrációs tábort is megjárt a második világháború idején.
Borisz Romancsenko azután vesztette életét a kelet-ukrajnai Harkivban, hogy egy rakéta eltalálta azt a többemeletes házat, ahol lakott. A lakása eljesen leégett, adta hírül a Buchenwaldi és Mittelbau-Dora Emlékhelyek Alapítvány.
Boris Romantschenko survived the concentration camps #Buchenwald, #Peenemünde, #Dora and #BergenBelsen. Now he has been killed by a bullet that hit his house in #Charkiv, #Ukraine. He was 96 years old. We are stunned. pic.twitter.com/ZZIK2OdbAu
— Stift. Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora (@Buchenwald_Dora) March 21, 2022
Borisz Romancsenko 1926. január 20-án született a Szumi melletti Bondariban. 1942-ben Dortmundba deportálták, ahol kényszermunkát kellett végeznie. Megpróbált megszökni, de elfogták, és 1943 januárjában a buchenwaldi koncentrációs táborba vitték. Onnan Peenemündébe került, ahol a V2 rakéta építésében kellett segítenie, majd a Mittelbau és a Bergen-Belsen koncentrációs táborok következtek.
Romancsenko hosszú éveken át volt a Buchenwald-Dora Nemzetközi Emlékbizottság ukrajnai alelnöke. 2015-ben a buchenwaldi koncentrációs tábor egykori névsorolvasó terén oroszul is elmondta a buchenwaldi esküt: „A béke és szabadság új világának felépítése a mi eszményünk!”.
Az esetről beszámoló Sky News megjegyzi, hogy a nácik által üldözött Romancsenko orosz rakéták által okozott halála „kegyetlen és szomorú iróniát jelent, tekintve a Putyin-rezsim nyilvánvalóan teljesen alaptalan állításait, miszerint Ukrajna »nácimentesítésére« törekszik”.
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!