Slachta Margit bújtatta a holokauszt idején többek között Radnóti Miklós feleségét, Gyarmati Fannit. Hamvait az USA-ból hozták haza, ahová 1953-ban menekült el, mivel tarthatatlanná vált itthon a helyzete.
Újratemették az amerikai emigrációban 1974-ben elhunyt Slachta Margit szerzetes nővért, a magyar Országgyűlés első női képviselőjét kedden Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.
A szertartást vezető Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek úgy fogalmazott: Slachta Margit a keresztény szeretet eszményét “tudta és akarta nyilvánosan, cselekvő módon, szóban és tettben képviselni”.
A háború alatt átgondoltan, szervezetten támogatta a szegényeket és mentette az üldözötteket, de a háború után kezdődő újabb önkényuralom embertelenségét is meglátta, és mert ellene szót emelni a parlamentben is – mondta.
Hozzátette: a segítő szeretet Slachta Margit számára nem csupán hősies munka volt, hanem “személyes megérintettség és odaadás”, a másik ember felé forduló “kedvesség és figyelem”.
A bíboros kiemelte: Slachta Margit “életében felvillantak olyan fények is, amelyek csak igazi szentek útját szokták kísérni”.
“Ő volt talán a legelső, aki a kezdődő háború kegyetlenségei között észrevette a tervszerű népirtás programját. Már 1941 nyarán rádöbbent a szörnyű valóságra, hogy a Kőrösmezőnél Magyarországról kiszállított zsidók Kamenyec-Podolszkijnál népirtás áldozatai lettek. Meglátta a gonosz működését a világban, a mélységes csapdát, “amibe az emberiség sokak gyengeségén és bűnén keresztül belezuhanni készült” – fogalmazott Erdő Péter.
Budapest, 2021. december 7. A szertartást vezetõ Erdõ Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek (j) a magyar Országgyûlés elsõ nõi képviselõje, az amerikai emigrációban 1974-ben elhunyt Slachta Margit szerzetes nõvér újratemetésén a Fiumei úti sírkertben 2021. december 7-én. MTI/Szigetváry Zsolt
Budapest, 2021. december 7. A magyar Országgyûlés elsõ nõi képviselõje, az amerikai emigrációban 1974-ben elhunyt Slachta Margit szerzetes nõvér újratemetése a Fiumei úti sírkertben 2021. december 7-én. MTI/Szigetváry Zsolt
A Barankovics Alapítvány kezdeményezésére a Szociális Testvérek Társasága és a Nemzeti Örökség Intézete közreműködésével november 9-én hozták Magyarországra Slachta Margit földi maradványait.
Slachta Margit 1884-ben született Kassán. 1906-ban német-francia szakos polgári iskolai tanári oklevelet szerzett a kalocsai Miasszonyunk-nővérek intézetében. 1920-tól a parlament első női képviselője volt, a Keresztény Nemzeti Egység Pártjának jelöltjeként. A társadalom legnagyobb feszítő erejének a szociális problémákat tartotta, érvelt a nők taníttatása mellett, társadalmi környezettanulmányokat írt, napilapokban publikált.
Slachta Margit a II. világháború idején rendtársaival együtt több száz zsidó életét mentette meg.
1947-ben a kékcédulás választásokon a Keresztény Női Tábor programjával jutott be az Országgyűlésbe, ahol antikommunista nézeteivel hamarosan ellehetetlenült. 1953. május 5-én az Egyesült Államokba utazott, és végleg ott telepedett le. Az emigrációban is aktív maradt, megpróbált segíteni az 56-os menekülteknek is. A Szociális Testvérek Társaságának egyik rendházában hunyt el, Buffalóban 1974-ben.
Hazahozták és újratemetik Slachta Margit hamvait – Kibic Magazin
Slachta Margit a II. világháború idején rendtársaival együtt több mint ezer zsidó életét mentette meg. Ő volt az első magyar női országgyűlési képviselő. Slachta Margit 1974. január 6-án, Buffalóban hunyt el, és ott is temették el. Slachta Margit földi maradványait október 26-án exhumálták, majd Magyarországra szállították november 9-én. Újratemetése 2021.
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!