A 97 éves Lily Ebert csak jó szombatot és kellemes hétvégét szeretett volna kívánni követőinek a Tik Tokon. Az izraeli-gázai konfliktus kapcsán elszabadult gyűlölethullám azonban őt sem kímélte.
„Jó hetet (hétvégét) kívánok mindannyiuknak, sabbat salom” – mondja angol és magyar nyelven Lily Ebert abban a rövid videóban, amelyet május 14-én töltött fel dédunokája segítségével a Tik Tok-fiókjára, amelyet azért hoztak létre, hogy a fiataloknak is elmesélhesse, miként élte túl Auschwitz borzalmait.
@lilyebert #shabbatshalom from a #holocaustsurvivor – Lily Ebert. #jewish #hungarian #97yearold #weekend #peacful #cutetok #oldtok #learnfromme #loveyou #tt #uu
A 97 éves magyar származású holokauszt-túlélő csak jó szombatot szeretett volna kívánni 90 ezres követőtáborának, a néhány nappal az üzenet feltöltése előtt kialakult újabb izraeli-gázai feszültség kapcsán elszabadult antiszemita trolloknak azonban már ennyi is elég volt ahhoz, hogy gyűlöletcunamit zúdítsanak az idős asszonyra.
Az egyik kommentelő például arról érdeklődött nála, hogy a palesztinokkal szembeni bánásmód nem emlékezteti-e a koncentrációs táborban elszenvedettekre. Egy másik csak egyszerűen annyit írt: „boldog holokausztot”.
Over the past few days my great Grandmother (Auschwitz survivor) and I have continued to receive messages of hate on Tiktok and Twitter.
We will not allow this to stop us from educating about the horrors of the past, and what hatred can lead to.
Hate only breeds hate. https://t.co/BYuka397KR pic.twitter.com/b0Lx0f8gLI
— Dov Forman (@DovForman) May 16, 2021
Az esetet követően Ebert dédunokája, Dov Forman arról számolt be, hogy napokon keresztül rengeteg gyűlölködő üzenetet kaptak a Tik Tokon és a Twitteren. „Nem hagyjuk, hogy ez megakadályozzon minket abban, hogy a múlt borzalmairól és arról oktassunk, hogy a gyűlölet hova vezethet. A gyűlölet csak gyűlöletet szül” – írja Forman.
A Londonban élő Ebert és Forman azóta is kitartanak. Ebert két rövid videót tett fel a Tik Tokra, az egyikben felidézte kishúga, Berta auschwitzi meggyilkolását, a másikban pedig a tefilin, a zsidó imaszíj használatát magyarázta el, és azt, hogy néhány zsidó férfinak Auschwitzban hogyan sikerült teljesítenie a használatukra vonatkozó parancsolatot. (JTA)
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!