Miután a nácik elfoglalták a Kaukázus északi részét, az ott élő hegyi zsidók élete is veszélybe került. Egy ügyes trükkel azonban sikerült több ezer ember életét megmenteni.
A német csapatok 1942 júliusában megkezdték a Kaukázus északi részének elfoglalását. Annak ellenére, hogy a megszállás csak néhány hónapig tartott a régióban élő zsidóság így is komoly veszteségeket szenvedett. A nácik több falu zsidó lakosságát is tömegsírokba lőtték, az áldozatok többsége az oroszok által csak hegyi zsidóknak nevezett csoport tagjai közül kerültek ki.

A nácik azonban a hegyi zsidók többségét nem gyilkolták meg, ennek okáról pedig az Izraeli Nemzeti Könyvtár blogján közzé tett történetből tudhatunk meg többet. Eszerint miután a németek elfoglalták Nalcsik városát, az ott élő zsidókat gettóba terelték, és tömegsírokat ásattak velük. Néhány befolyásosabb zsidó család tagjait ki is végezték, ám ekkor zsidók egy csoportja szervezkedni kezdett, és a muszlim lakosság segítségével azt kezdték bizonygatni a megszálló náciknak, hogy a helyi zsidók csak a nevükben zsidók, de valójában a kaukázusi tat népcsoporthoz tartoznak.
Mivel a tat nép tagjai muszlimok voltak, a németek pedig több okból kifolyólag meglehetősen óvatosan bántak a helyi muszlim lakossággal. Aminek az lett a következménye, hogy a Nalcsikban állomásozó SS-egységek felfüggesztették a hegyi zsidók legyilkolását, és elkezdték vizsgálni a különféle náci kutatóintézményekben, hogy „fajilag” hová is tartoznak a csoport tagjai. Megnézték az európai zsidókkal való közös származásukat, a vallási és kulturális szokásaikat, az öltözködésüket az irodalmukat és a nyelvüket.
Eközben a város zsidó lakói megpróbálták eltüntetni a zsidóságra utaló nyomokat. Elásták vagy elrejtették az imakönyveket és más imádkozásra használt kellékeket. A zsinagógában található Tórákat pedig egy szervezett gyászmenet keretében vitték ki a közeli temetőbe. Annak érdekében, hogy a nácik ne közelítsék meg a menetet, és ne kezdjenek szaglászni az esemény körül, azt mondták nekik, hogy a tífuszjárvány áldozatait viszik eltemetni.
A Nalcsikban élő hegyi zsidók meggyilkolását végül sikerült két hónapig elhalasztani, akkor azonban erre már nem maradt a náciknak elég ideje. A sztálingrádi vereséget követően ugyanis a német hadsereg elkezdett visszavonulni a Kaukázus térségéből. Így a város több ezres zsidó lakosságának nagy része megmenekülhetett.
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!