Sok száz ultraortodox vallásos tüntető erőszakosan, dulakodással próbálta megakadályozni, hogy egy vallási reformirányzatot képviselő feminista női csoport saját vallási szabályai szerint imádkozhasson a jeruzsálemi óváros legszentebb zsidó helyénél, a Siratófalnál.
A rendőrség kordonnal próbálta elkülöníteni egymástól a Fal asszonyai nevű feminista imacsoport tagjait, akik az új zsidó hónap kezdetén tóratekercseikkel a megszokott helyükön próbálták elmondani imáikat.
A dulakodásban többen könnyebben megsérültek, majd a rendőrség az imádkozó nőket kivezette a Siratófal előtti térről egy számukra kijelölt, távolabbi, oldalsó részre, hogy ott folytassák szertartásukat.
A rendőrség szóvivője szerint a feminista vallási reformcsoport provokációt követett el, de ezt a csoport képviselői visszautasították. Szerintük a rendőrség cserbenhagyta őket, mivel harminc éve minden új hónap kezdetén ugyanazon, a pénteki összetűzést kiváltó helyen imádkoznak, és ezt a helyet biztosítani kellett volna számukra.
Az ultraortodoxok tiltakozását a helyi média szerint éppen a harmincadik évforduló ünnepsége okozta, és nem a véletlenül éppen erre a napra, a második Adar hónap első napjára eső nemzetközi nőnap.
Az Izraelben vallási monopóliummal rendelkező ultraortodoxok nem tekintik a judaizmus legitim képviselőinek a másféle zsidó vallási irányzatokat, ellenzik, hogy a nők a férfiakhoz hasonló módon, tóratekercsekkel és imakendőkkel imádkozhassanak, valamint a férfiak és nők közös helyen, nemek szerinti elkülönítés nélküli szertartásait.
A Siratófal asszonyai: küzdelem a szabad vallásgyakorlásért – Kibic Magazin
Egy zsidó feministákból álló szervezet tagjai úgy gondolják, hogy nőként is joguk van ugyanúgy imádkozni a Siratófalnál, mint a férfiaknak. Ezt viszont az ortodoxok nem nézik jó szemmel, és mindent megtesznek ez ellen. Meglepően nyugodt körülmények között ünnepelhette megalapításának huszonötödik évfordulóját a Siratófal asszonyai elnevezésű szervezet.
Az amerikai zsidóság többségét kitevő konzervatív és a reformjudaizmus képviselői támogatják az asszonyok ügyét, és helyet követeltek maguknak a Siratófalnál, ami az utóbbi években komoly konfliktus okozott Izrael és az Egyesült Államok zsidósága között.
A vita megoldására néhány éve koedukált imádkozóhelyet alakítottak ki a Siratófal közelében, de a reformirányzatok képviselőinek jelentős része elutasítja elkülönítésüket, és továbbra is a fal melletti hagyományos területen szeretné megtartani szertartásait.
Imádkozó nők a Siratófalnál az elmúlt 100 évben – Kibic Magazin
Új fejezetet nyithat a modern zsidó történelemben az izraeli kormány azon döntése, amely szerint nők és férfiak vegyesen is imádkozhatnak majd a Siratófalnál, illetve, hogy nők is vezethetnek imádságokat a helyszínen. Annak a vitának, amely a jelenlegi döntéshez vezetett hosszas előtörténete van. Az 1800-as években és azt megelőzően a Siratófalnál történő imádkozás inkább egyéni zarándokutak keretében zajlott.
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!