Joseph Pulitzer, azaz Pulitzer József az amerikai újságírás egyik legismertebb alakja, aki még az Egyesült Államok elnökét sem kímélte, ha korrupcióról volt szó. Most egy új dokumentumfilm mutatja be a legrangosabb újságírói díj létrehozójának életét.
A Makón született Pulitzer József 17 évesen emigrált az Egyesült Államokba, ahol még a polgárháborúban is részt vett az északiak oldalán. A háborút követően St. Louisban kötött ki, ahol egy német nyelvű lapnál kezdett el oknyomozó újságíróként dolgozni. 1881-ben már saját lapot alapított St. Louis Post-Dispatch néven, és ígéretet tett arra, hogy minden csalásnak és szégyenletes ügynek utána fognak járni. Kezdetben rögtön meg is jelentették a város adóelkerülőinek listáját.

Pulitzer két évvel később megvásárolta a New York World nevű lapot, ahol folytatta azt az általa meghonosított újságírói stílust, amely rövid, de ütős bekezdésekben, mindenki által jól érthető módon tálalta a híreket. Tovább üldözve a csalást és a korrupciót még akkor is, ha éppen a leghatalmasabbakról volt szó.
1909-ben a New York World feltárta, hogy az Egyesült Államok jogtalanul fizetett 40 millió dollárt a francia Panama Csatorna Társaságnak. Theodore Roosevelt amerikai elnök és az ismert bankár J.P. Morgan beperelték Pulitzert rágalmazás miatt, de három év pereskedést követően a legfelsőbb bíróság végül Pulitzer javára döntött, kimondva, hogy még az elnök sem állhat a törvények felett.
Az egykori szegény bevándorló és Amerika leghatalmasabb embere közötti ellentét is említésre kerül a Joseph Pulitzer: Az emberek hangja című most bemutatásra kerülő dokumentumfilmben, amelyet az újságíró és lapkiadó életéről készített Oren Rudavsky. A film feldolgozza Pulitzer életének történetét, hatását az amerikai újságírásra, és azt is bemutatja, miként jött létre a bulvársajtó a New York World és más lapok az olvasókért folyó versengésének következtében.
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!