Sztálin 70 évvel ezelőtt még jó befektetésnek találta egy zsidó állam létrejöttét, nem sokkal később azonban már Izrael ellen fordult, és inkább az arabokat kezdte el támogatni.
Sztálint többnyire antiszemitaként, a cionizmus és Izrael esküdt ellenségeként szokás emlegetni, az viszont kevésbé ismert, hogy amennyiben 1948-ban nem áll a zsidó állam mellé, akkor az nem biztos, hogy akkor és abban a formában létrejött volna. Minthogy az sem valószínű, hogy a Szovjetunió támogatása nélkül Izrael átvészelte volna első háborúját – olvasható a BBC History cikkében, amely rövidített változata a 24.hu-n jelent meg.

A Kommunista Internacionálé ugyan nem támogatta a cionizmust, és egy-két rövid időszakot leszámítva a Szovjetunió sem engedélyezte a területén élő zsidóknak, hogy kivándoroljanak Izrael földjére. Sztálint leginkább politikai megfontolások vezérelték a zsidókkal kapcsolatos viszonyában, legalábbis addig, amíg az elhatalmasodó paranoiája minden más szempontot felül nem írt.
Mielőtt 1948 májusában lejárt volna a Palesztina igazgatására kapott brit mandátum, az ENSZ egy bizottságot hozott létre, hogy az a terület további sorsát megvitassa. Míg a cionisták egy önálló zsidó államért lobbiztak, addig azt nem csak a területet addig felügyelő Nagy-Britannia, de kezdetben még az Egyesült Államok sem támogatta. Vagyis az a két hatalom, amely a II. világháborús szövetség felbomlását követően Sztálin nagy ellenségévé vált.
Ez is közbejátszhatott, amikor Andrej Gromikó, a Szovjetunió akkori ENSZ-nagykövete felvázolta a Sztálin által is jóvá hagyott tervet Palesztina egy zsidó és egy arab állammá történő felosztásáról. „A probléma lényege az, hogy a Palesztinában élő több százezer zsidónak, valamint arabnak joga van az önrendelkezésre…, joguk van ahhoz, hogy a béke és a függetlenség körülményei között éljenek a saját államukban…” – mondta Gromikó egyik felszólalásában.
Ezen elképzelés alapján terjesztették elő az ENSZ-szavazást a terület felosztásáról 1947 november 29-én. Ahhoz a tagállamok kétharmada kellett volna, hogy megszavazzák a felosztási tervet, de a Szovjetunión kívül csak az akkor még külön tagországként jelen lévő Ukrajna és Fehéroroszország, illetve Csehszlovákia és Lengyelország igenszavazata volt biztos. Sztálinék komoly háttérmunkájának köszönhetően végül meglettek a szükséges igen szavazatok, bár ehhez az is kellett, hogy az USA végül is felosztási terv mellé álljon.
A BBC cikke szerint Sztálinnak két célja is volt Izrael megalapításával: az egyik, hogy kiszorítsa a meggyengült Angolokat a Közel-Keletről, a másik pedig, hogy egy szovjet politikai vagy esetleg katonai bázist hozzon létre a Földközi-tenger térségében. Ehhez pedig a Kelet-Európából érkező baloldali vezetőkkel és kommunista kibucokkal rendelkező zsidó állam tökéletes választásnak tűnt. Hogy mennyire, arra jó példa, hogy a baloldali kibucokat is magába tömörítő izraeli munkáspárt, a Mapam központi lapjában Sztálin halálakor több cikkben és külön gyászjelentésben is szeretettel emlékeztek meg a szovjet vezetőről. A baloldali Sztálin-kultusz Izraelben egészen 1956-ig tartott, amikor is Hruscsov napvilágra hozta a Sztálin által elkövetett bűntetteket.

1948-ban azonban még teljesen más volt a helyzet, Ben-Gurion alig kiáltotta ki Izrael függetlenségét, az arab országok máris támadásba lendültek a fiatal zsidó állam ellen. Izraelnek azonban sem elég fegyvere nem volt, hogy megvédje magát, sem pedig elég hozzáértő katonai vezetője. Ám Sztálin még ekkor is Izrael segítségére sietett, és bár a Vörös Hadseregben szolgáló zsidó katonákat nem engedte el, a II. világháborúban a szovjetek mellett harcoló, tapasztalt lengyel zsidó katonák az izraeli hadsereg megsegítésére siethettek. Rajtuk kívül már korábban is voltak szovjet tisztek, akik a zsidókat segítették az arabokkal és a britekkel szemben.
Kelet-Németországból és Csehszlovákiából pedig fegyverek érkeztek nagy számban Izraelbe, sokat közülük egyébként amerikai szidók adományaiból vásároltak meg. Mindezek nélkül nehezen győzhetett volna Izrael a függetlenségi háborújában, mint ahogy Golda Meir későbbi izraeli miniszterelnök nyilatkozta: „Ha a Szovjetunió nem támogatott volna bennünket fegyverekkel, katonailag, Izrael nem tudta volna túlélni az első háborút”.
A háborút követően viszont hamar kiderült, hogy nem fog összejönni Sztálin terve egy esetleges szovjet érdekszférába tartozó Izraelről. Az ország vezetői ugyanis hiába voltak baloldaliak, elkötelezettek maradtak a demokratikus értékek mellett, és részben az amerikai zsidó lobbi hatására is, közeledni kezdtek a kapitalista Egyesült Államok felé.
Sztálin ezután a Szovjetunióban élő zsidók ellen fordult, bezáratták a zsidó szervezeteket, a vezetőket a Gulágra küldték vagy meggyilkolták őket, és a szovjet állami és pártszervek zsidótlanítása is megkezdődött. Ezzel egyidejűleg megindultak a szovjet fegyverszállítmányok az Izraellel ellenséges arab országok felé.
(24.hu)
-
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!