Izrael titokban szíriai felkelőcsoportoknak nyújt támogatást

A The Wall Street Journal (WSJ) cikke szerint Izrael évek óta rendszeres támogatást nyújt egyes szíriai felkelőcsoportoknak egy titkos megállapodás értelmében azzal a céllal, hogy egyfajta pufferzónát hozzon létre a határai közelében a polgárháború sújtotta szomszédos országban.

A cikk szerzője arról számolt be több szíriai fegyveresre hivatkozva, hogy az izraeli hadsereg rendszeres kommunikációt folytat bizonyos lázadószervezetekkel, és anyagi támogatást nyújt a „katonák” zsoldjára, fegyverre és lőszerre. Mint írták, az izraeli hadseregben külön egység felügyeli a szíriai milíciáknak nyújtott támogatásokat.

Polgárháború Szíriában
Polgárháború Szíriában

Azt már eddig is lehetett tudni, hogy 2013 óta mintegy háromezer szíriai sebesült kapott kezelést izraeli kórházakban, illetve hogy a zsidó állam élelmiszert és egyéb humanitárius szállítmányokat küldött a segítségre szoruló civileknek, de a WSJ értesülései szerint a támogatás ennél jóval „mélyebb és koordináltabb”, ellenzéki fegyveresek közvetlen finanszírozását is magában foglalja.

„Izrael hősiesen kiállt mellettünk. Nem éltük volna túl az izraeli támogatás nélkül” – közölte az egyik helyi milícia szóvivője, hozzátéve, hogy havonta mintegy ötezer dollárt kapnak. Az újság szerint Izraelnek ezzel az a legfőbb célja, hogy távol tartsa a határaitól a damaszkuszi rezsimmel szövetséges, iráni támogatású milíciákat, például a Hezbollah libanoni szervezetét.

A Golán-fennsík térségében a beszámoló szerint nagyjából nyolcszáz felkelő fegyveres tevékenykedik, akik közül eltérő mértékben és formában, de sokan részesülnek izraeli támogatásban. „A legtöbben együtt akarnak működni Izraellel” – idézte a WSJ egy másik lázadócsoport vezérét.

Szakértők szerint Izrael jórészt távol tartja magát a szíriai belháborútól, a hadsereg azonban az utóbbi években többször is célzott csapásokat mért Szíriában a Hezbollahnak küldött iráni fegyverszállítmányokra.

Száz árván maradt szíriai gyereket fogad be Izrael – Kibic Magazin

A befogadott árvákat izraeli arab családoknál, valamint nevelőotthonokban helyezik el, négy év elteltével pedig állandó letelepedési joghoz jutnak majd.

  • Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.

    Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

    Támogatom»

Facebook
Twitter
Tumblr
Email
WhatsApp